498,347 Unikalnych wizyt
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Matematyka na dotyk
MATEMATYKA NA DOTYK


I się zaczęło. „Matematyka na dotyk” dotyka uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas IV – VI poznają matematykę poprzez gry. Każda z klas na początek miała warsztat zachęcający do logicznego myślenia, rozwijającego koncentrację i spostrzegawczość poprzez wykorzystanie gier tj. Dobble w klasie czwartej, domino w klasie piątej. Uczniowie klasy szóstej mieli możliwość poznania gry Red7, dzięki użyczeniu kart przez firmę Lucrum Games, za co bardzo dziękujemy.
Podczas kolejnych warsztatów uczniowie klasy czwartej uczyli starszych kolegów i koleżanki z klasy piątej, szybkiego liczenia w pamięci. Wykorzystali oni do tego znaną wszystkim grę jaką jest domino. Zabawa była przy tym niemała.
Natomiast klasa szósta wykorzystuje gry planszowe do nauki matematyki, dzięki zachęcie ze strony koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie. Nasi uczniowie chcieliby mieć każdą lekcję matematyki prowadzoną systemem gier. Poznali oni ostatnio takie gry jak Callisto i Qubix, umożliwiły one im przyjemną zabawę z geometrią, która jak wiadomo przez dotyk staje się zrozumiała.

Wszystkie te zajęcia pozwoliły już na samym początku realizacji projektu „Matematyka na dotyk” uświadomić uczniom, że nauka matematyki to też zabawa, z którą spotykają się na co dzień.
Uczniowie grając pamiętają o zasadzie, że zdrowa rywalizacja zachęca do zdobywania nowej, pożytecznej wiedzy nie tylko z zakresu matematyki i czekają na kolejne zajęcia.

Dzien chłopca i tabliczki mnozenia
Święto Chłopców i Tabliczki Mnożenia


Dnia 30 września nasi uczniowie mieli podwójne święto – Święto Tabliczki Mnożenia oraz Dzień Chłopca, co zostało połączone na apelu zorganizowanym przez p. M. Kosk i K. Lewandowską.

Na początku apelu dziewczynki złożyły wszystkim chłopcom z naszej szkoły piękne życzenia. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu na Najsympatyczniejszego chłopca poszczególnych klas. Ci uczniowie zostali zaproszeni do dalszej części tego konkursu, aby zdobyć tytuł Najsympatyczniejszego chłopca szkoły.
W eliminacjach klasowych zostali wybrani:
Kl 0 – Oliwier Górski
Kl 1 – Kacper Ptaszyński
Kl 2 - Hubert Wojnowski
Kl3 – Adrian Łęgowski
Kl 4 – Kamil Krigier
Kl 5 – Maksymilian Tylmanowski
Kl 6 – Mikołaj Juszczak.

Powyżsi uczniowie zostali podani czterem próbom. Na początek musieli oni przejść przez odpytanie z tabliczki mnożenia, z czym oczywiście wszyscy sobie poradzili. Następnie każdy z uczniów musiał zatańczyć z wybraną partnerką – lalką. Tu już nie było tak łatwe, ale zabawne. Trzecim punktem było coś, co wywołuje w naszych oczach łzy, mianowicie pokrojenie drobno cebuli. Tu okazało się, ze nasi chłopcy są dzielni i odporni na gaz uwalniany przez te warzywo. Ostatnią konkurencją było zaplecenie warkocza. Ta zabawa dała wiele uśmiechów na buziach, a chłopcy okazali się świetnymi fryzjerami. Na koniec jury w składzie - p. B. Albeer i p. M. Gutowska ogłosiło wyniki. Otóż najsympatyczniejszym chłopcem w naszej szkole okazał się Mikołaj Juszczak z klasy VI.

Druga część apelu dotyczyła tabliczki mnożenia, ze względu na fakt udziału w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia pod patronatem WMTDay 2016, z czego się bardzo cieszymy. Podczas tego święta 18 ochotników miało możliwość sprawdzenia się w konkursie z tabliczki mnożenia. Po przeprowadzonym egzaminie wyłoniono Królową Tabliczki Mnożenia, którą została uczennica z klasy szóstej – Magdalena Zielińska. Drugie miejsce zajął Dawid Dąbrowski, a trzecie Michał Błaszczak. Serdecznie gratulujemy.
W dalszej części apelu zostały przeprowadzone różne zabawy matematyczne wyłaniające Tabliczko Super Mana. Na początek dziewczęta zaprosiły chętnych uczniów z klas III – VI do skaczącej tabliczki. Chłopcy tu musieli wykazać się zarówno refleksem jak i wiedzą, co okazało się nie takie proste. Następnie zawodnicy wzięli udział w odpytance tabliczkowej, która dokładnie sprawdziła znajomość tabliczki mnożenia. Po tych konkurencjach komisja już nie miała wątpliwości, że Tabliczko – Super – Manem został Michał Błaszczak.

Mamy nadzieje, że w przyszłym roku też będziemy się bawili tak dobrze podczas tego święta.


Magdalena Kosk


Lekcja ekologii
Zieloną ścieżką

We wrześniu w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego województwa kujawsko-pomorskiego” uczniowie klas I-VI naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Górznie. Pod opieką nauczycieli i przewodnika poznali lokalną florę, idąc ścieżką edukacyjną „Szumny Zdrój”. Przebiega ona przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie i zaopatrzona jest w liczne tablice edukacyjne. Występuje tam wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin. Osobliwością jest 240-letni okazały dąb. Uczniowie uczestniczyli także w krótkich zajęciach poglądowych w ośrodku. Okrasą wyjazdu był przepyszny obiadek, a nagrodą za aktywne włączanie się w opowieści przewodnika drobny upominek. Wszyscy (opiekunowie również) wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z takiej formy lekcji przyrody.

Dorota Wardeńska


Warsztaty
MATEMATYKA NA DOTYK RUSZYŁA

Projekt „Matematyka na dotyk” rozpoczął się w naszej szkole od spotkania podczas, którego uczniowie zostali zapoznani z jego założeniami jak i harmonogramem. Przez następnych kila dni było widać przyjeżdżające do szkoły ogromne paczki z pomocami przeznaczonymi do realizacji warsztatów organizowanych w najbliższym czasie.
Dnia 29 września 2016r do nas przyjechali zaproszeni uczniowie z sąsiedniej szkoły wraz z opiekunem – panią Agnieszka Szymczak. Przeprowadzili oni dla uczniów klasy szóstej bardzo ciekawe warsztaty nt. „ Jak można wykorzystując gry planszowe uczyć się matematyki?”. Uczniowie byli zachwyceni tym spotkaniem, a co najważniejsze poczuli matematykę i patrzą na nią milszym okiem. Klasa szósta wyszła z zajęć uśmiechnięta i pełna motywacji do nauki. Goście podczas zajęć zostali poczęstowani słodkościami ufundowanymi przez Radę Rodziców naszej szkoły, za co bardzo dziękujemy.
Zatem od października zaczynamy poznawać matematykę dosłownie „przez dotyk”, o czym będziemy informować na bieżąco.

Koordynator projektu – Magdalena Kosk
Sprzatanie świata
Uczniowie z Pluskowęs też sprzątali


W piątek 16 września po raz kolejny nasi wychowankowie wzięli akcji ,,Sprzątanie świata”. Cała społeczność uczniowska dzięki przystąpieniu do sprzątania, uprzątnęła teren parku w Pluskowęsach, przydrożne rowy i ścieżkę rowerową na trasie Pluskowęsy – Frydrychowo, przystanki autobusowe, teren wokół cmentarza rzymsko – katolickiego w Pluskowęsach jak też teren przeznaczony na zawody strzeleckie w lesie na terenie Kiełpin i okolice świetlicy w tej miejscowości.
Ogółem zebrano ponad 120 kilogramów odpadów. Zlikwidowano dwa ,,dzikie” wysypiska śmieci.
Ponadto przepięknie uporządkowano zielone boisko szkolne i teren przed frontem szkoły. W czasie trwania akcji uczestnicy przestrzegali selektywnej zbiórki śmieci. Nawiązano współpracę z sołtysami wsi Pluskowęsy, Kiełpiny i Piątkowo Akcja przyczyniła się do upiększenia naszej Małej Ojczyzny, zaś uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pełnego zrozumienia sensu przeprowadzonej akcji.


elektro
Wycieczka Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach
za I miejsce w konkursie ,,Ekowypady za Elektroodpady”


To był hit pierwszego tygodnia nowego roku szkolnego. W dniach 7-8 września uczniowie klasy III i V z wychowawcami panią Dorotą Wardeńską i Magdaleną Kosk udali się na wycieczkę. Zapracowali na nią w ubiegłym roku szkolnym.
Dzięki zdobyciu przez naszą szkołę I miejsca w konkursie ,, Ekowypady za Elektroodpady”, najaktywniejsze klasy skorzystały, z przepięknej nagrody organizatorów konkursu pana burmistrza Andrzeja Grabowskiego i dyrektora PUKIi M Ekosystem Ryszarda Lewalskiego, uczestnicząc dwudniowym wypadzie do Trójmiasta i okolic.
Najpierw udaliśmy się na Skwer Kościuszki w Gdyni i zwiedziliśmy oceanarium- czyli Akwarium Morskie. Potem był odpoczynek i czas na posiłek, wspólny zakup pamiątek.
W czasie spaceru po Skwerze Kościuszki podziwialiśmy statki zacumowane przy nadbrzeżu. Wielu z uczestników mogło po raz pierwszy obejrzeć moment wpłynięcia barki do portu. Na koniec spaceru spotkaliśmy emerytowanego przewodnika, który pogłębił naszą wiedzę o bursztynie, jego właściwościach, sposobie rozpoznawania. Następny punkt naszego zwiedzania to spacer po molo w Gdyni Orłowie oraz przejście plażą do przepięknego miejsca, jakim jest klif w tej miejscowości.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam przejazd tunelem po martwą Wisłą. Zmęczeni pełni wrażeń udaliśmy się na miejsce noclegowe w Sobieszewie. Po przepysznej obiadokolacji mogliśmy korzystać z uroków tego miejsca, zwiedzając szałas, grając w piłkę lub relaksować się na dużym placu zabaw.
Drugi dzień to wycieczka do lasu i przypomnienie jego pięter roślinności oraz relaks na bałtyckiej plaży. Po obiedzie opuściliśmy gościnne Sobieszewo i udaliśmy się do Jantaru, aby w ,,Pasiece U Strusi” pogłębić wiedzę o życiu i zwyczajach strusi, obejrzeć multimedialną, ekologiczną prelekcję dotyczą pszczół oraz posmakować i zakupić miód z pasieki Petera Vanhoofa. Stąd pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.
Jeszcze raz dziękujemy za to, że mogliśmy zdobyć tyle nowych wiadomości i doświadczeń.

Małgorzata Gutowskarozpoczecie roku


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016 / 2017

ODBĘDZIE SIĘ 01 WRZEŚNIA 2016 ROKU.

O GODZINIE 8:00 MSZĄ ŚWIĘTĄ W KOŚCIELE PARAFIALNYM,

A O GODZINIE 9:00 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE W SZKOLE.UCZNIOWIE KLASY PIERWSZEJ PROSZENI SĄ O ZABRANIE ZE SOBĄ DO KOŚCIOŁA PLECAKÓW Z SYMBOLICZNYM WYPOSAŻENIEM, W CELU POŚWIĘCENIA ICH.
podziekowania
Społeczność Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach dziękuje


Ostatni dzwonek roku szkolnego 2015/ 2016 już za nami w związku z tym podsumowaliśmy nasze osiągnięcia i niedociągnięcia. Nad tym drugim będziemy dalej pracować.
Jednak nie byłoby sukcesów gdyby ...
projekt

MATEMATYKA NA DOTYK


Od 1 września 2016r rusza w naszej szkole projekt matematyczny „Matematyka na dotyk”, którego koordynatorem jest Magdalena Kosk. Projekt ten jest w ramach III edycji m Potęgi. Uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości ...
podreczniki
PODRĘCZNIKI
NA ROK SZKOLNY 2016/2017


ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY- Informacja o książkach i wyprawce przedszkolaka będzie podana 1 września 2016r.
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Losowa Fotka