502,802 Unikalnych wizyt
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Mikołaj
Mikołaj odwiedził nas w szkole


6 grudnia do uczniów Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach w blasku migających świateł i przy głośnych dźwiękach syreny przybył św. Mikołaj.
Jego rydwan w postaci nowiuśkiego wozu strażackiego OSP Pluskowęsy po brzegi był wypełniony słodkimi niespodziankami dla dzieciaków.
Dzieci samochód obejrzały, popodziwiały, a gdy od Mikołaja paczki dostały, pięknie za nie podziękowały.
turniej rummikuba
Gminny Turniej Rummikuba


„Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy tym więcej nauki.”

Pod tym hasłem przebieg „Gminny Turniej Rummikuba”, który został rozegrany w sobotę, 3 grudnia 2016r w naszej szkole. Turniej ten, był kolejnym etapem programu grantowego mPotęga - „Matematyka na dotyk”. W turnieju wzięło udział 12 uczniów z Gminy Kowalewo Pomorskie, tzn. po czterech z każdej ze szkół - SP Kowalewo Pom, SP Pluskowęsy, SP Wielka Łąka i SP Wielkie Rychnowo. Turniej składał się z części wstępnej i finałowej. W przerwie między rozgrywkami uczestnicy udali się na słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców z Pluskowęs, za co bardzo dziękujemy.

Wszyscy musieli wykazać się refleksem i doskonałą spostrzegawczością.
Po zawziętej rywalizacji najlepszymi okazali się:
I miejsce – Daniel Wojtunik - SP Pluskowęsy
II miejsce – Małgorzata Szymczak - SP Wielkie Rychnowo
III miejsce –SP Agata Kowalska Wielkie Rychnowo
Wyróżnienie – Kacper Stachowski SP Wielkie Rychnowo


W skład jury wchodzili szkolni opiekunowie uczniów tzn. p. Jadwiga Ciechacka, p. Magdalena Kosk, p. Jolanta Parda i p. Agnieszka Szymczak.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci gier, które ufundowała fundacja mBanku

Koordynator projektu – Magdalena Kosk

warsztaty
Warsztaty ,,Przyjaciele pszczół”


Na zakończenie Dnia Czytelnika uczniowie naszej szkoły uczestniczyli na zaproszenie p. M. Gutowskiej w warsztatach zorganizowanych przez firmę ,,Pasieka” z Torunia.
W czasie prezentacji multimedialnej dowiedzieli się o życiu, zwyczajach pszczół, wartości miodu. Mieli czas na zabawę, zilustrowanie ciekawej pszczoły. Wykonali też ozdoby świąteczne, które firma wykorzysta do dekoracji swoich pomieszczeń. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy Dyplom, kolorowankę, słodycze na bazie miodu oraz mały słoiczek rodem
z ula, czyli ,,miodzik’’. Teraz na pewno będą mogli sobie osłodzić nim herbatę.
Warsztaty tak się spodobały, że uczestniczy i prowadząca umówili się już na spotkanie wiosenne.

Małgorzata Gutowska
dzień czytelnika
Dzień Czytelnika w Szkole Podstawowej w Pluskowęsach


Wzorem ubiegłego roku szkolnego w miniony czwartek wspólnie przeżywaliśmy Dzień Czytelnika połączony z Uroczystym Pasowaniem na Czytelnika.
Najpierw opiekun biblioteki pani Małgorzata Gutowska spotkała się z rodzicami uczniów klasy I, których zapoznała z prezentacją pt. Dlaczego warto czytać dziecku.
Następnie rodzice wspólnie ze swoimi pociechami mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu pogłębiającym wiadomości o książce, jej drodze powstawania. Dzieci z klasy I przypomniały sobie Regulamin Biblioteki oraz sposoby szanowania książek. Nie zabrakło też turnieju ze znajomości literatury dziecięcej, w którym brali udział rodzice z uczniami. Rywalizacja była zacięta i wszyscy doskonale bawiąc się wykazali dużą wiedzę.
Jednak najważniejszym wydarzeniem tego dnia było Pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki szkolnej. Zostało ono poprzedzone przedstawieniem, które obejrzały wszystkie dzieci z klas 0-III wraz z zaproszonymi gośćmi.
Po przedstawieniu nastąpił najbardziej uroczysty moment dla pierwszaków złożyli ślubowanie czytelnika biblioteki szkolnej i zostali pasowani zwojem przez p. Małgorzatę Gutowską, a pani dyrektor Renata Kałuża i gość pani Alina Krystyniuk wręczyli nowym czytelnikom pamiątkowe Akty i upominki. Dzięki staraniom rodziców i organizatorki uroczystości, nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla pierwszaków, rodziców i gości.
Jednak ten dzień przyniósł jeszcze więcej niespodzianek, ponieważ klasy I- III spotkały się na żywo z bajką ,,Czerwony Kapturek” mówioną w języku chińskim. Na zaproszenie p. Małgorzaty Gutowskiej przybyła do naszej szkoły stypendyska UMK w Toruniu, pani Joanna Zawiślak, która przez rok akademicki przebywała na wymianie studenckiej w Chinach. Zarówno mali uczniowie jak też szóstoklasiści z zapartym tchem obejrzeli również prezentację multimedialną o życiu i zwyczajach tego azjatyckiego państwa, a także atrakcyjne budowle ,,lodowego miasta” i inne historyczne zabytki.

Małgorzata Gutowska

dzień życzliowości
Dzień Życzliwości i Pluszowego MisiaW miniony piątek te dwa wydarzenia zostały uhonorowane w naszej szkole.
W uroczysty nastrój wprowadziło nas interesujące przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy IV i V, do którego scenariusz opracowała pani Krystyna Szefler. Nie zabrakło w nim akcentów bardzo ważnych dla życzliwości oraz stosownych piosenek.
Celowo połączono ten dzień z Dniem Pluszowego Misia ponieważ nasze przytulanki i książki o ,, pluszakach” , sprawiają, że też jesteśmy bardziej radośni, szczęśliwi i życzliwi. Pani Małgorzata Gutowska pokrótce przedstawiła historię ,,przytulanek” - misiów. Uczennice z klasy VI, przedstawiły najpopularniejsze wiersze o misiach, a wszyscy uczcili ten dzień przynosząc do szkoły swoją ulubioną ,,przytulankę”. Pani dyrektor dokonała oglądu i wybrała wśród nich największą i najmniejszą. Całość poparta była oprawą plastyczną zawierającą symbole tych dni oraz przepiękne sentencje dotyczące życzliwości. Na zakończenie pani Małgorzata Gutowska ogłosiła ,,Konkurs na ilustrację ulubionego misia” Prace konkursowe można składać do 1 grudnia w bibliotece szkolnej. Rozstrzygnięcie nastąpi po 1 grudnia.
Na zwycięzców czekają nagrody, które zostaną wręczone na apelu przedświątecznym.

Krystyna Szefler i Małgorzata Gutowskawizyta w bibliotece
Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kowalewie Pomorskim.Od lat współpraca z biblioteką publiczną i jej filią w Pluskowęsach układa się znakomicie. W miniony czwartek skorzystaliśmy z zaproszenia pracowników tej biblioteki, stąd też uczniowie klasy V wraz z opiekunem biblioteki szkolnej p. M. Gutowską i wychowawcą p. M. Kosk odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Kowalewie Pomorskim. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w ciekawej lekcji bibliotecznej poprowadzonej przez p. A. Krystyniuk. Poznaliśmy wielkość księgozbioru tej biblioteki. Porównaliśmy też jej wyposażenie z wyposażeniem szkolnej biblioteki. Spędziliśmy tam miłe chwile i pogłębiliśmy swoją wiedzę. W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie.

Małgorzata Gutowska

czytamy
Rodzicu Czytaj Dziecku - Zalety Głośnego Czytania Swoim Pociechom.


Żyjemy w czasach szybko postępujących zmian w naszym kraju. Współczesne dzieci wzrastają w świecie obrazu. Dane statystyczne informują, że na 1000 gospodarstw domowych przypadało ponad 900 telewizorów. Stąd więcej czasu spędzają dzieci przed telewizorem i komputerem. Dlatego należy to zmienić przyzwyczajając dziecko do książki od najmłodszych lat poprzez głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie jemu telewizji i komputera.
Dlaczego, dlatego, że dzięki głośnemu dzieci uczą się języka, gdy wyraźnie słyszą poprawny język, gdy widzą dorosłego, który do nich mówi lub im czyta, gdy wielokrotnie słyszą te same zdania i teksty, gdy mają okazję do zadawania pytań i do mówienia.
Ponadto czytanie dziecku to nie tylko przyjemność, czy często skuteczny sposób na ukołysanie go do snu.
To forma wspólnego spędzania czasu tylko i wyłącznie z nim. W tym czytaniu chodzi nie tylko o kolejną książkę, ale przede wszystkim o bycie z dzieckiem. Jest to czas na rozmowy, przytulanie, patrzenie z miłością w oczy. (...) Głośne czytanie dziecku buduje silną więź pomiędzy dorosłym a dzieckiem. Ta więź stanie się niezwykle ważna, gdy dziecko wkroczy w okres dojrzewania. (..)" Często poszukujemy wielu kosztownych sposobów, by dzieci lepiej i szybciej się rozwijały. Tymczasem codzienne czytanie jest łatwymi tanim sposobem na osiągnięcie tego celu, ale najcenniejsze jest to, że dzieci je uwielbiają. Ważna i cenna jest tylko dobra wola dorosłych.

Dlaczego należy czytać, a nie oglądać bajkę w telewizji?
Nadmierne oglądanie telewizji zmienia strukturę mózgu dziecka dlatego postarajmy się jako rodzice to zmienić właśnie czytając swoim pociechom. Przyniesie to nam, a przede wszystkim naszym pociechom dużo korzyści. Dzięki temu wyrosną na wartościowych spokojnych ludzi, nie na uzależnionych od komputera i telewizji fanów. Czytanie to coś, co się dzieje tu i teraz, rodzic czytając jest blisko, poświęca mu uwagę. Czytając, dorosły bardziej się angażuje: zmienia ton głosu, komunikuje się z dzieckiem niewerbalnie, bo czyta całym ciałem. Niektórzy rodzice mają taki dar aktorski, że ubarwiają tekst mową ciała, gestykulacją. Dziecko odbiera takie zachowania bardzo pozytywnie i reaguje. Czytanie jest najlepszą odtrutką na telewizję. Wielu rodziców traktuje telewizję jak bezpłatną nianię, która zapewnia im święty spokój. Nie zdają sobie sprawy, że telewizja oglądana w nadmiarze szkodzi (albo uzależnia).

Reasumując zalety codziennego głośnego czytania dziecku przez dorosłego:
• niezwykle skuteczny sposób zbudowania bogatego zasobu słów,
• nauczenia - bez żadnych formalnych lekcji i ćwiczeń - poprawnej gramatyki i składni,
• doskonalenie mowy,
wychowanie człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.

Autorzy polecani dla małych czytelników:
J.Brzechwa, J. Tuwim, A. Milne, M. Bogdanowicz B .Gawryluk- seria o Martynce.

Dziękuję za zapoznanie się: M.Gutowska.
projekt - Książka to jest to
Projekt „ Książka to jest to!”


WSTĘP
- to projekt z zakresu edukacji czytelniczej skierowany do uczniów klas 0 – VI Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach
W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami spadku poziomu czytelnictwa. Zapewne jest to następstwo ogromnej popularności informatyki oraz telekomunikacji. Oczywiście dzieje się to kosztem czytelnictwa książek. Dzieci i młodzież dużo wolnego czasu spędzają przed telewizorem, komputerem, a czytanie, które odgrywa ważną rolę w edukacji i wychowaniu, zajmuje marginalne miejsce. Wychowanie do czytania jest pracą żmudną i wieloletnią. Im wcześniej się je rozpocznie, tym pewniejszy pozytywny rezultat. Jest to bardzo ważne, ponieważ wychowanie dzieci na czytelników jest dzisiaj, w dobie społeczeństwa informacyjnego, ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nieumiejętność, czy unikanie czytania, może spowodować nienadążanie za zmianami, a w konsekwencji wykluczenie informacyjne. Doskonale wiemy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania mogą rozwijać inne osoby.

CELE PROJEKTU

CEL GŁÓWNY:
PROMOCJA LITERATURY I CZYTELNICTWA WŚRÓD UCZNIÓW
Założeniem projektu jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe,
 poprawa stanu czytelnictwa w szkole,
 rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości,
 przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów,
 doskonalenie umiejętności językowych,
 wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
 wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych,
 zapobieganie uzależnieniom od telewizji i komputerów,
 rozwijanie zainteresowań – literackich, przyrodniczych, geograficznych itp.,
 poznanie historii pisma, materiałów pisarskich, form książki, urządzeń służących komunikacji i ich roli w rozwoju cywilizacji,
 uświadomienie rodzicom roli książki i nawyku czytania w procesie edukacji i życiu dziecka.
Kinderek
Maluchy bawią się w "Kinderku"


W dniu 5 listopada 2016r., dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I, wraz z opiekunami, p. M. Kosk i p. I. Kuchnicką, radośnie spędziły czas w centrum zabaw „ Kinderek” w Toruniu. W przeddzień wycieczki dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.
W trakcie pobytu dużym zainteresowaniem cieszyła się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, koników, karuzeli, huśtawek, skakały na trampolinie, wspinały się po specjalnej ściance, a także odbyły strzeleckie pojedynki na armatki oraz grając w cymbergaja.
Niestety, jak mówi przysłowie: „Wszystko, co dobre szybko się kończy” i nasz pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci, pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do domu.
I. Kuchnicka


Ślubowanie
Ślubowanie Klasy Pierwszej


Dnia 28 października 2016r. uczniowie klasy pierwszej z naszej szkoły złożyli uroczyste Ślubowanie. Na swoją uroczystość zaprosili panią dyrektor Renatę Kałużę oraz rodziców. Odświętnie ubrani stanęli przed gośćmi z niepewnymi minami, gdyż już za chwilę mieli zostać pasowani na Uczniów Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach.
Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu przedstawiciel klasy w imieniu wszystkich pierwszaków odczytał tekst zobowiązania:
„My uczniowie klasy pierwszej zobowiązujemy się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły.”
Następnie koleżanki i koledzy z klasy trzeciej serdecznie przyjęli swoich młodszych kolegów do szkolnej społeczności udzielając im kilku rad i życząc wielu sukcesów w nauce. Wręczyli im też własnoręcznie wykonane upominki.
Po części oficjalnej wychowawczyni Dorota Buchholz zaprosiła gości do wysłuchania krótkiego programu artystycznego w wykonaniu swoich podopiecznych, a przygotowanego specjalnie na tę okazję. Wzruszeni rodzice nie szczędzili braw.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który przygotowali niezawodni rodzice.

D.Buchholz

Matematyka na dotyk
MATEMATYKA NA DOTYK


I się zaczęło. „Matematyka na dotyk” dotyka uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas IV – VI poznają matematykę poprzez gry. Każda z klas na początek miała warsztat zachęcający do logicznego myślenia, rozwijającego koncentrację i spostrzegawczość poprzez wykorzystanie gier tj. Dobble w klasie czwartej, domino w klasie piątej. Uczniowie klasy szóstej mieli możliwość poznania gry Red7, dzięki użyczeniu kart przez firmę Lucrum Games, za co bardzo dziękujemy.
Podczas kolejnych warsztatów uczniowie klasy czwartej uczyli starszych kolegów i koleżanki z klasy piątej, szybkiego liczenia w pamięci. Wykorzystali oni do tego znaną wszystkim grę jaką jest domino. Zabawa była przy tym niemała.
Natomiast klasa szósta wykorzystuje gry planszowe do nauki matematyki, dzięki zachęcie ze strony koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie. Nasi uczniowie chcieliby mieć każdą lekcję matematyki prowadzoną systemem gier. Poznali oni ostatnio takie gry jak Callisto i Qubix, umożliwiły one im przyjemną zabawę z geometrią, która jak wiadomo przez dotyk staje się zrozumiała.

Wszystkie te zajęcia pozwoliły już na samym początku realizacji projektu „Matematyka na dotyk” uświadomić uczniom, że nauka matematyki to też zabawa, z którą spotykają się na co dzień.
Uczniowie grając pamiętają o zasadzie, że zdrowa rywalizacja zachęca do zdobywania nowej, pożytecznej wiedzy nie tylko z zakresu matematyki i czekają na kolejne zajęcia.

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Losowa Fotka